پایگاه علمی ساینس دایرکت (Science Direct) یکی از محصولات انتشارات الزیور (Elsevier) می باشد که دسترسی به بیش از 3500 ژورنال، 12میلیون و ششصد هزار مقاله علمی تمام متن و 34000 کتاب از انتشارات مختلف را فراهم می نماید. ساینس دایرکت یکی از 79 محصول آنلاینی است که شرکت الزیور در اختیار پژوهشگران و محققین، دانشجویان، اساتید و کلیه علاقه مندان به علم و دانش قرار می دهد. این مجموعه حدود 4 میلیون مقاله علمی با موضوعات بسیار متنوع از سال 1995 تاکنون فراهم کرده است. تصویر زیر از بخش معرفی پایگاه‌های علمی قابل استفاده توسط صنایع مختلف که در سایت رسمی الزیویر منتشر شده است، استخراج گردیده است. در این تصویر می‌توان نام ساینس دایرکت و اسکپوس را در کنار دیگر عناوین مرتبط با صنایع مختلف، مشاهده کرد.

اگرچه تمرکز اصلی پایگاه علمی Sciencedirect (ساینس دایرکت) بر علوم پایه، فنی و پزشکی می باشد، اما تعداد بسیار زیادی مقاله و ژورنال با موضوعات علوم انسانی و اجتماعی نیز موجود می باشد. به طور کلی ژورنال ها در چهار گروه اصلی طبقه بندی شده اند : علوم فیزیکی و مهندسی، علوم زیستی، بهداشت و سلامت، و علوم اجتماعی و انسانی.

بخش اعظم ژورنال های انتشار یافته در این پایگاه داده توسط موسسه علمی (تامپسون رویترز) نمایه گذاری می شود، بنابر این اغلب مقالات دانلود شده که از این پایگاه، جزو مقالات آی اس آی (ISI) محسوب می شوند.

از امکانات پایگاه علمی ساینس دایرکت می توان به هشدارهای جستجو اشاره کرد که به محض افزوده شدن مقاله ای مرتبط با مقاله انتخاب شده توسط شما در پایگاه داده، اعلانی به شما ارسال می گردد.

به صورت خلاصه مجلات، مقاله های علمی و کتاب های موجود در پایگاه علمی ساینس دایرکت (Sciencedirect)، حوزه های علمی زیر را تحت پوشش دارد:

علوم مهندسیهندسی شیمی، علوم کامپیوتر، انرژی، علم مواد، ریاضیات، فیزیک و نجوم

علوم زیستیبیوشیمی، ژنتیک و زیست شناسی مولکولی، محیط زیست، ایمونولوژی و میکروب شناسی

بهداشت و سلامتعلوم دارویی، دامپزشکی، پزشکی و دندانپزشکی

علوم اجتماعی و علوم انسانیهنر، کسب و کار، مدیریت، حسابداری و اقتصاد، روانشناسی ، علوم اجتماعی

چه کسانی از دانلود مقاله علمی از پایگاه ساینس دایرکت (ScienceDirect) بهره می برند:

خواه هدف از اکتشاف و تحقیق پیشبرد یک پروژه خاص یا رسیدن به یک نتیجه جدید برای ارتقا علم باشد، همه اینها نیازمند و وابسته به داشتن منابع مناسب علمی هستند. ساینس دایرکت (ScienceDirect) به عنوان یک راه حل هوشمندانه با ترکیبی از نشریه ها ومقاله های علوم پایه، فنی و پزشکی به کاربران خود این توانایی را می دهد که در تحقیق، آموزش و مطالعات خود موفق تر و موثرتر باشند.

عضویت در ساینس دایرکت

عضویت در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت انجام می شود که شامل عضویت عادی و عضویت سفارشی می باشد. برای عضویت در سایت ساینس دایرکت باید به صفحه اصلی پایگاه وارد شوید و گزینه register   را انتخاب کنید. با انتخاب این مورد کادری برای شما باز می شود که با تکمیل آن می توانید به عنوان عضو پایگاه از امکاناتی که برای یک کاربر قرار داده شد، استفاده کنید. اطلاعات درخواستی شامل اطلاعات شخصی البته نه به صورت کاملاً دقیق می باشد. توجه داشته باشید که وارد کردن ایمیل برای بهره مندی از برخی قسمت های پایگاه الزامی می باشید. پس در وارد کردن ایمیل خود دقت کنید.

بعد از عضویت در پایگاه شما امکان شخصی سازی محیط پایگاه را خواهید داشت و می‌توانید برای خود علاقمندی و کلی امکانات دیگر را اتنتخاب کنید. همچنین امکانات حساب کاربری خود را در مراحل بعدی و در هر زمان که بخواهید، می توانید تغییر بدهید.

برای ورود به پایگاه در قسمت log in  ، username , password  خود را وارد کنید تا بتوانید به عنوان کاربر عضو پایگاه شناخته بشوید و از امکانات آن استفاده کنید.

گشتن یا مرور

مرور یا گشتن که در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت با عنوان Brows شناخته شده است و از قابلیت‏های مهم این پایگاه می باشد. در این قسمت امکان مرور کردن تمام منابع موجود در پایگاه وجود دارد. تفاوتی که این قسمت با جستجو دارد این است که ما در اینجا فقط می توانیم ببینیم یعنی ما کل منابع را در ابتدا می بینیم. برای کاربر عادی که بخواهد تمام منابع حوزه موضوعی خاص را منابعی که به شکل کتاب یا مقاله منتشر شدند را ببیند، بسیار مفید و کارآمد می باشد. با انتخاب دکمه brows سه گزینه زیر مشاهده می شود:

·       Journals/Books Alphabetically

·       Journals/Books by Subject - selected

·       Favorite Journals/Books

با انتخاب هر یک از موارد بالا کاربر می‌تواند به قسمت مربوطه رفته و به مرور منابع مربوطه بپردازد. فقط توجه داشته باشیم که مورد سومی فقط برای کسانی قابل استفاده است که قبلاً عضو پایگاه شدند و به انتخاب علاقمندی های خود مبادرت ورزیدند.

بعد از انتخاب هر یک از موارد سه گانه امکان محدود کردن نتایج بازیابی شده وجود دارد که کاربر می تواند فقط منابع تمام متن، منابعی فقط شامل چکیده، منابع مرجع، و تعداد شماره ها و جلد خاصی از یک اثر را انتخاب کند.

در شکل زیر نمونه ای تورق در عنوان کتاب‌ها و یا مجلات را مشاهده می کنید و امکان مربوط به محدود کردن موارد بازیابی شده نیز در سمت چپ را مشاهده می کنید.

در شکل بالا اطلاعات زیادی برای یک منبع نمایش داده شد. برای مثال کلید سبز پررنگ نشان دهنده این است که این منبع به صورت تمام متن وجود دارد. منابع در حال چاپ با تیک سبز در زیر گزینه 
article in press  مشخص شدند. در این قسمت می توانیم منابع خاصی را به لیست علاقمندی‏های خود اضافه کنیم ( favorite). در زیر گزینه set alerts  می توانیم یک منبع خاص را انتخاب و در زمان های بعدی که منبعی در این زمینه به پایگاه اضافه شد ما را از طریف ایمیل در جریان بگذارد (خدمات آگاهی‌رسانی جاری).

جستجو

جستجو در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت به دو صورت ساده و پیشرفته صورت می گیرد و از طریق گزینه Search قابل مشاهده است. تفاوتی که بین جستجوی ساده و پیشرفته وجود دارد این است که در قسمت مربوط به جستجوی پیشرفته امکان پیدا کردن منبع دلخواه کاربر بیشتر وجود دارد و کاربر می تواند با انتخاب قسمت مربوطه و به کمک علمگرهای بولی به منبع دلخواه خود دست پیدا کند. منظور این است که امکان محدود کردن منابع بازیابی شده به نسبت جستجوی ساده خیلی بیشتر و کاربردی تر می باشد. برای استفاده و ورود به قسمت جستجو دو راه وجود دارد. جستجوی ساده پایگاه در صفحه اصلی وجود دارد وکاربر به محض ورود به صفحه اصلی می تواند به جستجوی ساده بپردازد.


تنظیمات من

یکی از امکاناتی که همواره پایگاه های اطلاعاتی برای کاربران خود بر روی وب سایت خود بارگذاری می کنند تنظیمات مربوط به حساب کاربری می باشد که در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت زیر گزینه My setting قرار دارد. این بخش برای کسانی که عضو پایگاه هستند خیلی مفید و اثربخش می باشد. امکاناتی که برای کاربر عضو پایگاه در این بخش قرار دارد شامل موارد زیر می باشد:

حذف یا اضافه کردن alert ها

تنظیم و اصلاح حساب کاربری

تغییر password

مدیریت گزارشات مربوط به پایگاه

مدیریت کارکردهای پایگاه

هر یک از موارد بالا را در قسمت‌های دیگر توضیح داده خواهند شد به همین دلیل از توضیح مجدد خودداری
می کنیم.

خدمات آگاهی رسانی جاری

همزمان با ورود تکنولوژی‌های جدید به کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی سخن از خدمات آگاهی‌رسانی جاری به گوش رسید. بخش مربوط به آگاهی‌رسانی جاری از قسمت‌های مفید پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت می باشد که توجه زیادی به آن از سوی کاربران نمی‌شود و در قسمت My alerts قراد دارد. در این قسمت کاربر می تواند با انتخاب منابع و موضوعات خاص از اضافه شدن موارد جدید در آینده اطلاع داشته باشد و به این وسیله به نوعی به روز باشد.

در قسمت alert سه نوع را می‌ بینیم:

Search alert: با استفاده از این قسمت می توانید از جستجوی خود alert بسازید و هر زمانی منبعی در زمینه جستجوی شما به پایگاه اضافه شد، شما را در جریان بگذارند.

Topic alert: همانگونه که از نامش پیداست مربوط به موضوع یا موضوعاتی خاص می باشد. کاربر می تواند به انتخاب موضوع یا موضوعاتی خاص بپردازد و در صورت پیدا شدن منبع جدید از طریق ایمیل آگاهی یابد.

Volume/ issue alerts: ساختن alert از یک مجله است. با فعال کردن این گزینه، کاربر می تواند از فهرست مندرجات مجله مورد علاقه خود را در شماره‌های بعدی از طریق ایمیل دریافت کند.

اقدامات اخیر

این بخش فقط در صورتی فعال می شود که کاربر عضو پایگاه باشد و بعد از عضویت در پایگاه این قسمت فعال می شود. در پایگاه اطلاعاتی ساینس دایرکت این بخش در زیر منوی Home+ recent actions قرار دارد.

در این بخش صد اقدام اخیر شما که در داخل پایگاه انجام دادید را مشاهده می کنید. این اقدامات به صورت دسته بندی هستند و هر کدام جداگانه هستند و کاربر می‌تواند هر کدام را به صورت جداگانه مشاهده کند.

لینک های سریع در ساینس دایرکت

این بخش تحت منوی Quick links in science direct و از موارد زیر تشکیل می شود:

Alert ها: این مورد در صفحات قبلی توضیح داده شد.

Recall saved searches: جهت مشاهده تاریخچه جستجو از این گزینه استفاده می کنیم البته استفاده از آن مستلزم آن است که قبلاً در جستجوی پیشرفته آن را ذخیره کرده باشیم.

Top- 25 article in my subject: جهت مشاهده 25 مقاله از بهترین مقالات در موضوعات و مجلات مشخص شده پایگاه ساینس دایرکت این گزینه را انتخاب کنید.

لینک های سریع در وب

در این قسمت که با کلیک بر روی  لینک Quick links on the web قابل مشاهده است ، مواردی در ارتباط با وب و ارتباط با سایت ساینس دایرکت و ارسال مقاله مشاهده می‌شود. که شامل قسمت های زیر می باشد.

Add to my Quick Link: در صورت نیاز می توانید به دلخواه در صفحه ساینس دایرکت لینک تهیه نمایید خصوصاً لینک هایی که همیشه به آنها نیاز دارید.

Submit an article: با استفاده از این گزینه به سایت الزویر متصل شده و با انتخاب مجله مورد نظرتان می توانید اقدام به ارسال مقاله یا گرفتن اطلاعات مورد نیاز از این پایگاه بنمایید.