پایگاه اطلاعاتی ClinicalKey

Clinicalkey موتور جستجو بالینی است که در سال 2012 توسط شرکت الزوایر براي دسترسی به انتشارات پزشکی این ناشر تهیه شد. سریعترین و دقیقترین روش براي افزایش بازده جستجوي اطلاعات بالینی توسط پزشکان و کاربران جهت بهبود مراقبتهاي بالینی از بیمار می باشد. هدف این پایگاه ایجاد منبعی براي سوالات بالینی است. کاربران Clinicalkey به طیف وسیعی از منابع دسترسی دارند.

 1. بیش از 500 عنوان مجله پزشکی و جراحی از انتشارات Elsevier
 2. بیش از 1100 عنوان کتب مرجع پزشکی و جراحی
 3. مجموع کامل 57 عنوان مجله از مجالت America north of Clinics
 4. آموزش بیش از 350 تکنیک جراحی و 450 عنوان شرح عمل جراحی
 5. مقالات بالینی و شرح بیماریهای مبتنی بر شواهد بیش از 750 بیماری
 6. دسترسی به بیش از 15000 راهنمای آموزش بیمار
 7. حدود 13000 ویدیو پزشکی
 8. حدود 5000000 تصویر پزشکی
 9. بیش از 4000 راهنمای عملی بالینی
 10. اطلاعات بیش از 2900 دارو که توسط شرکت standard Gold فراهم شده و به روزرسانی می شود.
 11. 20 میلیون خالصه مقاله مدالین که به صورت روزانه از کتابخانه ملی پزشکی به این مجموعه اضافه می گردد.

 Clinicalkey   در راستاي هدف پاسخگویی به سوالات بالینی کاربران، مجموعه مدلاین، مجموعه Clinical مجموعه اي کامل از اطلاعات بالینی داروها، عکسها و فیلمهاي پزشکی تکمیلی از دیگر منابع الزوایر Trial ،منابع آموزش بیمار (Handout Patient) منتشر شده توسط الزوایر و ناشرین همکار، راهنماي عملی بالینی (Guidelines  (و مجلات و منابع برگزیده از سایر ناشرین همکار با الزوایر را نیز در برمی گیرد.

ایجاد حساب کاربري

براي استفاده از همه ي امکانات Clinicalkey باید در سایت عضو شوید. براي این امر باید از گزینه  Register واقع در سمت راست صفحه اصلی استفاده کنید و وارد صفحه Register شوید. بعد از ثبت نام کردن و ایجاد حساب کاربري امکان شخصی سازي Clinicalkey از طریق ذخیره کردن منابع، استفاده از Maker Presentation و پیگیري تاریخچه ي جستجو بوجود می آید. بعد از ثبت نام کردن، از طریق گزینه Login و وارد کردن نام کاربري و رمز عبور میتوانید وارد سیستم شوید .

جستجو

صفحه اصلی Clinicalkey داراي نوار جستجوي ساده میباشد. نوار جستجو در همهي صفحات قابل دسترس است و امکان جستجوي ساده را در هر زمانی بوجود میآورد. از طریق نام نویسنده، عنوان کتاب یا مجله، اختصارات، اطلاعات کتابشناختی اختصاري مجلات و وارد کردن تمام یا بخشی از کلمه یا عبارت مورد نظر می توانید به جستجو در محتوي Clinicalkey بپردازید. امکانات بسیاري براي محدود کردن نتایج جستجو وجود دارد که در بخش فیلترها به معرفی آنها پرداخته می شود.

انواع فیلترها

با استفاده از گزینه هاي Type Source ،Type Study ،Specialties و Data میتوانید به اصلاح و محدودکردن جستجوي خود بپردازید. از طریق Type Source ، جستجو را به منبع خاصی محدود می کنیم که Clinicalkey دوازده منبع را تحت پوشش قرار می دهد .

برای جستجو می‌توانید با انتخاب منبع مورد نظر مثل کتاب، ژورنال یا مونوگراف یا همان پیش فرض ALL Type ، واژه مورد نظر خود را در بخش جستجو وارد کنید. جستجو با کلمه، عبارت، علامت اختصاری ، نام نویسنده، نام کتاب و اختصار نام ژورنالها در NLMامکان پذیر است. در هنگام جستجو خود پایگاه نیز پیشنهادهایی برای شما دارد ( ویژگی Auto Suggest) شما با کلیک بر روی هر نتیجه جستجو به صفحه اطلاعات آن مورد متصل می‌شوید.

شما می توانید نتایج منتخب خود را در همین پایگاه ذخیره کنید. به شکلی که اگر در محلی دیگر و یا در زمان دیگری بخواهید انها را ببینید می‌توانید. برای اینکار از بخش امکانات ذخیره در شکل بالا گزینه save را انتخاب کنید.

استفاده از محتوای کلی Clinicalkey

علاوه بر جستجوی مطالب خاص یا محدود شما می‌توانید از مجموعه‌ی گسترده‌ی ژورنال‌ها، کتاب‌ها، راهنماها، آموزش بیمار، اطلاعات دارویی و چندرسانه‌ای کلینیکال کی نیز استفاده بکنید. این بخش به آموزش این نوع خواندن مطالب بر روی کلینیکال کی می‌پردازد.

برای انتخاب محتوا برای بررسی: در سمت منو، برروی کتاب، ژورنال یا هر آنچه که می‌خواهید کلیک کنید.

بررسی کتاب‌ها

۱. برای جستجو در میان کتاب‌ها از سمت منو برروی گزینه‌ی Books کلیک کنید. تمامی کتاب‌های موجود در کلینیکال کی بر اساس ترتیب الفبایی را مشاهده خواهید کرد.

۲. برای محدود کردن لیست کتاب‌ها می‌توانید نام بخشی از آن یا تمام آن‌را وارد کنید. همچنین می‌توانید حوزه‌ی تخصص را هم محدود کنید.

۳. برروی عنوان یک کتاب کلیک کنید. فهرست مطالب نشان داده خواهد شد.

۴. برروی نام یک بخش کلیک کنید. ۵.می‌توانید تمامی مطالب یک بخش را ببینید.

بررسی ژورنال‌ها

۱. برای جستجوی ژورنال‌ها از سمت منو برروی ژورنال کلیک بکنید. فهرست کاملی از ژورنال‌ها را بر اساس ترتیب الفبایی مشاهده خواهید کرد.

۲. برای محدود کردن فهرست ژورنال‌های نمایش داده‌شده: در فیلد جستجو نام بخشی از یا تمام یک ژورنال را تایپ کنید و سپس حوزه‌ی تخصص آن‌را محدود کنید.

۳. برروی عنوان ژورنال کلیک بکنید. شمارگان مختلف یک ژورنال را خواهد  دید، که بر اساس سال و شماره‌ی ژورنال است.

۴. برروی یکی از شماره‌ها کلیک کنید. فهرست مطالب ژورنال را خواهید دید.

نکته: برای مشاهده‌ی به‌روزشدن‌های یک ژورنال برروی RSS ژورنال مربوطه کلیک کرده و آن‌را Subscribe بکنید.

۵. برروی یک مقاله کلیک بکنید. مقاله در بخش Content Reader باز خواهد شد.

۶. می‌توانید مقاله‌ی مورد نظر خود را مطالعه بکنید.

بررسی Multimedia

برای مشاهده‌ی تصاویر و ویدئو‌ها:

۱. در سمت منو برروی گزینه‌ی Multimedia کلیک کنید. صفحه‌ی چندرسانه‌ای باز خواهد شد.

۲. برای محدود کردن فهرست تصاویر و ویدیوها:

در فیلد جستجو، نام عکس مورد نظر را تایپ کنید. می‌توانید حوزه‌ی تخصص را نیز محدود بکنید.

۳. برروی تصویر مورد نظر کلیک کنید. پیش‌نمایشی از تصویر مربوطه را خواهید دید. در بالای سمت راست برروی X کلیک کنید تا تصویر بسته شود.

۴. برروی ویدئو کلیک کنید. پیش‌نمایشی از ویدئو نمایش داده خواهد شد که می‌توانید اطلاعات لینک و ارجاعی آن‌را ببینید.

تورق Browse

در تورق می توانید لیستی از منابع موجود در سایت را ببینید. مثال در تورق کتابها می توانید ببینید چه کتابهایی در سایت کلینیکال کی در زمینه های مختلف موجود است یا در تورق مجلات چه مجلاتی را کلینیکال عضو است.